Zázračné dřívko

Slovo KAPLA je zkratka z holandského „Kabouter Plankjes“, což se dá volně přeložit jako „dřívka pro skřítka“, nebo také „magická dřívka“.

Za zrozením této vskutku geniální stavebnice stojí klukovský sen jejího tvůrce Toma van der Bruggena. Tento mladý historik umění a restauratér starožitného nábytku se rozhodl prodat svůj obchod se starožitnostmi a splnit si svůj klukovský sen – postavit si vlastní středověký hrad. Přesídlil z rodného Holandska do Francie, kde koupil polorozpadlou farmu u řeky Tarn a začal spřádat plány, jak bude jeho vysněný hrad vypadat. Přitom si stavěl makety hradu z dřevěných kostek.

Záhy zjistil, že problémem klasických kostek je jak jejich nedostatečná přesnost, tak jejich tvar - neumožňoval stavbu střech, překladů a podlah. Nechal se inspirovat dřevěnými trámy středověkých staveb a po různých experimentech zvolil poměr stran dřívka 1:3:5, tedy výška je třikrát větší než tloušťka a délka je pětkrát větší než výška. Tyto celočíselné poměry umožňují s jediným rozměrem dřívka postavit nejrůznější stavební prvky.

Kvalita výroby je u dřívek KAPLA tím nejdůležitějším.  Je pečlivě vybíráno dřevo z nejkvalitnějších francouzských pinií, sušeno, řezáno na přesných strojích, pečlivě třízeno a hoblováno. Výsledkem tohoto procesu jsou dokonale přesná dřívka s ostrými hranami. Pouhým skládáním těchto dřívek na sebe je možno vytvořit i ty nejneuvěřitelnější struktury. Žádné spojky, žádná lepidla.

Tato hodnotná hračka učí děti přesnosti, trpělivosti a schopnosti spolupracovat. Rozvíjí fantazii, motoriku, pomáhá získat cit pro materiál, dítě se v praxi seznámí se základy statiky a pojmy jako jsou těžiště a rovnováha. Je ověřeno, že do hry se často zapojí i rodiče – pokud prohlásíme, že KAPLA je hračka od tří do sta let, nejsme daleko od pravdy!